Kombinacja koszuli z krawatem może decydować o tym, że stroj pana młodego będzie sukcesem lub klapą. Kilka żelaznych zasad może pomóc w wyborze odpowiedniej kompozycji:

Wybieraj najpierw garnitur, potem koszulę i na końcu krawat.

Zwróć uwagę na różnorodność wzorów. Granitur w pasy, koszula w pasy i krawat… już nie w pasy – wybierz jednokolorowy. To samo tyczy się kraty. Zasada jest taka, że dobrze jest komponować materiał wzorzysty z gładkim oraz duży wzór z małym wzorem. Jeśli wszystko będzie gładkie i w jednym kolorze, krawat powinien być nieco ciemniejszy lub jaśniejszy od koszuli.

Nie daj się ponieść kolorom. Generalnie krawat każdego koloru komponuje się dobrze z granatowym garniturem i jasno błękitną koszulą – niebieski to bezpieczny kolor, który dopuszcza wiele możliwości kompozycji. Jeśli wybierasz granatowy garnitur i białą koszulę, unikaj jaskrawych krawatów, ponieważ kontrast garnitur-koszula jest juz wystarczająco mocny.

Dwa rodzaje pasów lub krat. Pasiasta koszula będzie dobrze wyglądać z pasiastym krawatem, jeśli rozmiar pasków jest różny – np. koszula w bardzo wąskie, a krawat w szerokie pasy. Różnica w wielkości wzorów powinna być dosyć znacząca. To samo dotyczy krat.

Dwa różne wzory. Jeśli wzory są różne to wybieramy je w mniej więcej tych samych rozmiarach, ale unikajmy bardzo małych wzorów komponowanych razem. Natomiast bardzo duże wzory zestawione obok siebie mogą stanowić ciekawą kombinację.

Dwa lub trzy takie same. Dwa elementy stroju w paski plus jeden w kratę to dobra kombinacja, z tym, że dwa te same wzory powinny być różnej wielkości, a trzeci powinien pasować do wzoru dominującego (najczęściej jest to garnitur).

Dla osób, które nie czują się na siłach podjąć próby zastawiania wzorów proponujemy bezpieczną kombinację, czyli garnitur i gładka koszula plus kolorowy lub wzorzysty krawat.

Fotografie: www.askandyaboutclothes.com, bespokegarments.com, putthison.com, gearpatrol.com, hamiltondouglassclothiers.com, fromthewaistup.wordpress.com, www.tiedrake.net

Za: popularfashionaccessories.com