Muszka oficjalnie ukazała się na scenie na początku XIX wieku, jako modyfikacja wizualna swojego poprzednika – krawata. Od połowy 1880 roku stała się podstawową częścią garderoby świadomych mody mężczyzn. Od momentu wprowadzenia muchy męskiej na rynek masowy doświadczyła ona wielu zmian swojej formy jak i funkcji, przekraczając tym samym swoją tradycyjność i stereotypowość.

Ale zacznijmy od początku. Tak naprawdę, jako element stroju, nienazywany jeszcze muszką, ale wykorzystywany głównie do utrzymania kołnierzyków koszuli, pojawiła się ona już w XVII wieku na szyjach Chorwackich żołnierzy biorących udział w wojnie trzydziestoletniej. Pomysł ten podłapali Francuzi, przynosząc go ze sobą do ojczyzny, przez co do 1700 roku krawat-muszka stały się głównym elementem w męskim stroju wyższych klas.

1

W miarę upływu czasu na przestrzeni 300 lat wzrosła popularność noszenia muszek i jednocześnie zmniejszyła się ich wielkość oraz kształt. Od tej pory można było wyodrębnić ich dwie odmiany: z prostymi brzegami, potocznie zwana „nietoperz” i z ostro zakończonymi końcówkami nazywana „motylkiem”. Obie te odmiany są dostępne do dzisiaj z przewagą popularności tej drugiej.

2

źródło: pinterest.com/pin/433541901613037124/

Po 1890 roku biała mucha razem z frakiem stała się podstawowym formalnym strojem dla mężczyzn, który obowiązuje do dziś.  W ciągu ostatnich kilku dekad gwiazdy showbiznesu rozpromowały ten element garderoby, jednocześnie łamiąc jego sztywne zasady. Można tu wymienić takie osoby jak Charlie Chaplin, Humphrey Bogart, Pee-wee Herman, Manolo Blahnik, Frank Sinatra czy też Orville Redenbacher . Warto  również dodać, że mucha stała się nieodłącznym elementem stroju wielu zespołów muzycznych.

3

https: pinterest.com/pin/313211349057313494/

W latach 1920-30 muszka została pokochana przez gwiazdy ekranu płci pięknej i tutaj można wymienić ikony: Audrey Hepburn oraz Marlene Dietrich, które także korzystały z tego elementu garderoby w swoich kreacjach.

4

źródło: pinterest.com/pin/233765036884979134/

W dzisiejszych czasach mucha męska nie jest już ograniczonym sztywnymi ramami i zasadami elementem garderoby. Moda uległa zmianie, a razem z nią przebudowano świadomość noszenia muszki. Włączona została ona do codziennego ubioru niezależnie od płci. Pozytywnym aspektem aktualnej popularności muszki jest fakt, że możemy ją dostać w jakichkolwiek wzorach i kolorach. Ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia.

5

Niestety z upływem czasu spadła jakość wykonywanych dodatków do stroju z powodu ich masowej produkcji i oszczędności na każdym elemencie produktu, od zapięcia po materiał.  Pomimo tego faktu mamy dostęp do małych lokalnych manufaktur much szyjących je nadal ręcznie w najwyższej w poszanowaniu jakości i z dobrych materiałów. Dają one również możliwość zlecenia indywidualnego projektu uszycia w zależności od potrzeb klienta praktycznie bez ograniczeń.

6

Miejmy nadzieję, że kultura noszenia much będzie zataczać coraz szersze kręgi, a my będziemy widzieć je nie tylko na fotografiach, ale przede wszystkim na ulicach, w najróżniejszych kontekstach.

7

 

 

Artykuł przygotowany dla W&M przez:

ONCE UPON A TIE

Projektujemy i szyjemy muchy męskie. Klasyczne, wpisujące się w panujące trendy, ale nie podległe im w 100%. Wykorzystujemy najlepsze materiały takie jak len, alpaka, bawełna, wełna czy skóra. Wysoka jakość much jest naszym priorytetem, dlatego każdy ich element to miesiące poszukiwań i rozmów z producentami i dostawcami.  Pracujemy w Gdańsku i tworzymy bardzo dobry produkt dla wymagającego klienta. Dlatego występuje on w krótkich i spójnych kolekcjach inspirowanych otoczeniem…

Więcej o firmie w naszym Katalogu