Wbrew pozorom uszycie długiego welonu nie jest wcale trudne. Satysfakcja gwarantowana, a do tego można sporo zaoszczędzić.


Potrzebne będą:
Plastikowy grzebień do włosów – najlepiej przezroczysty (Allegro – cena za parę – 1zł)
Miękki tiul ślubny biały lub ecru
Igła i nitka w kolorze zależnie od barwy tiulu
Bardzo ostre nożyczki
Szpilki

Na początek musisz zdecydować po pierwsze jak długi ma być welon (zależy od Twojego wzrostu, długości trenu lub jego braku itp.) i po drugie, czy welon ma być dwuwarstwowy (jak w instrukcjach poniżej). Zacznij mierzyć długość tiulu od miejsca na głowie, w którym welon będzie upięty, przez plecy do miejsca, w którym będzie się on kończył (np. czubek trenu) – poproś kogoś o pomoc – pamiętajcie, aby metr krawiecki układał się luźno na głowie, plecach i ewentualnie podłodze dokładnie tak, jak będzie układał się welon – to będzie nasz wymiar A.

Jeśli chcesz, by welon był dwuwarstwowy i ewentualnie opadał na twarz, musisz zrobić drugi pomiar B. Zacznij w tym samym miejscu co wymiar A, przez twarz, aż do miejsca gdzie chcesz, aby się kończył – proponujemy miejsce nieco poniżej linii biustu lub nasady wiązanki ślubnej. Pamiętaj, że welon musi wyglądać dobrze także odsunięty do tyłu, więc nie może być za krótki!

Ilość tiulu, jaką musisz kupić to wymiar A + wymiar B. Dobrze kupić dodatkowy metr w zapasie – przy cenie tiulu ok 5zl/metr to niewielka różnica. Szerokość tiulu to zazwyczaj ok. 160 – 180cm i taka powinna być maksymalna szerokość welonu.

Zaczynamy

Krok 1

Rozłóż cały tiul na bardzo czystej podłodze, złóż na pół po długości.

Zaczynając od lewej odmierz wymiar B i zaznacz szpilką – w tym miejscu będzie później umocowany grzebień. Od tego miejsca odmierz wymiar A

Krok 2

Zaznacz szpilkami pół-owal na obu końcach złożonego tiulu – jeśli nie masz pewnej ręki spróbuj najpierw zrobić wykrój ze starej gazety i kiedy będziesz zadowolona z efektu przyłóż do tiulu i zaznacz krawędzie szpilkami.

Zacznij ciąć nieco poza obrysem ze szpilek – nie zamykaj nożyczek do końca – to pomoże uzyskać gładką linię cięcia. Ostrożnie wytnij kształt tak, żeby ładnie zbiegł się z prostymi krawędziami tiulu i rozłóż go – powinnaś uzyskać taki kształt. Pozostaw szpilkę w miejscu na grzebień.

Krok 3

Sprawdź wymiary, czy welon nie jest za długi lub za krótki w miejscu B – jeśli tak, przesuń szpilkę w odpowiednie miejsce. Teraz weź igłę z dosyć długą nitką i przefastryguj całą szerokość tiulu w miejscu, gdzie wbita jest szpilka (B)

Zostaw trochę nitki na końcach fastrygi. Wyjmij szpilkę i ciągnąc za dwa końce nitki zmarszcz materiał do środka, tak by szerokość marszczenia była mniej więcej taka sama, jak szerokość grzebienia. Nasz welon powoli zaczyna nabierać kształtu.

Krok 4
Zabezpiecz końce fastrygi, wiążąc supeł, ułóż krótszą część na dłuższej – Twój welon jest prawie gotowy. Pozostaje tylko przyszyć go nitką do krawędzi grzebienia, prowadząc nić po kilka razy między jego zębami dookoła wokół grzbietu. Pamiętaj, żeby zrobić to starannie i nie zbierać zbyt dużo tiulu – jeśli zbierzesz zbyt dużo materiału, powstanie zgrubienie na grzebieniu, co nie będzie ładnie wyglądało, kiedy opuścisz welon na twarz. Nie martw sie, że szew będzie widoczny – kiedy wepniesz grzebień we włosy, wszystko ukryje się w draperiach tiulu.

Za: www.rockmywedding.co.uk