podszepnik

Wybór odpowiedniej pracowni florystycznej, czy kwiaciarni, która wykona dekoracje na twój ślub i wesele, to bardzo istotna kwestia, jeśli chcesz osiągnąć pożądany efekt. Swojej decyzji nie pozostawiaj na ostatnią chwilę. Zamówienia warto dokonać co najmniej kilka miesięcy przed ślubem, zwłaszcza jeśli chcesz zlecić wykonanie kompleksowej oprawy kwiatowej. Terminy u dobrych florystów są szybko rezerwowane, szczególnie w okresie od maja do września. Warto oszczędzić sobie stresu związanego z szukaniem wolnego florysty tuż przed ślubem.

Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią ci podjęcie właściwej decyzji:

Poświęć trochę czasu, aby zapoznać się z ofertą pracowni florystycznych w twoim mieście. Możesz przecież to zrobić nawet nie wychodząc z domu (na to przyjdzie czas później 😉 ). Sprawdź portfolio umieszczone na stronie internetowej pracowni. Ono z pewnością sporo powie o zdolnościach i kompetencjach florystki. Jej wcześniejsze realizacje dadzą Ci również pewien pogląd o stylu w jakim pracuje, o jej fantazji i talencie oraz możliwościach.

Jeśli masz zamiar zamówić kompleksową oprawę kwiatową sprawdź, czy florystka     wykonuje też dekoracje kościoła, sali, samochodu. Zamówienie wszystkich dekoracji w     jednym miejscu pomoże stworzyć harmonijną całość, podkreślając atmosferę i klimat   uroczystości.

Szukaj florystki z doświadczeniem – dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu związanego z niepowodzeniami debiutantki. Kwiaty to bardzo delikatna 'materia’, praca z nimi, wbrew pozorom, wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Oczywiście możesz trafić na utalentowaną nowicjuszkę, jednak doświadczenie jest tutaj nie do przecenienia. Doświadczona florystka będzie potrafiła dopasować kwiaty oraz formę kompozycji do całej stylizacji panny młodej, tak aby podkreślały jej urodę, współgrały z suknią i resztą dodatków. Dobierze formę aranżacji stołów do charakteru wnętrza. Podpowie jakie kwiaty są dostępne w momencie ślubu, co może być niezwykle istotne dla twojego budżetu. Użycie w dekoracjach kwiatów sezonowych może znacznie obniżyć ich koszty. A jeśli marzy ci się bukiet ślubny z peonii we wrześniu , będzie wiedziała jak je zdobyć 😉

Po wstępnym badani rynku przychodzi czas na spotkanie z wybraną florystką. Jeśli dysponujesz czasem możesz też umówić się na spotkanie w kilku firmach i porównać ich oferty. Na spotkanie weź ze sobą zdjęcia, które pomogą ci przedstawić swoją wizję i stylistykę ślubu, czy ulubione kolory. Florystka z pewnością spyta o fason i kolor wybranej sukni ślubnej, fryzurę, dodatki i ulubione kwiaty. Jeśli masz swój pomysł na dekoracje kwiatowe, spytaj florystkę o radę i opinię na ich temat. Jeśli nic jeszcze nie wybrałaś, poproś o jakieś propozycje. Warto dać szansę florystce rozwinąć swoją wyobraźnię, co w połączeniu z doświadczeniem zaowocuje świetnie dobranymi i wyjątkowymi aranżacjami.

Istotną kwestią jest oczywiście budżet. Poproś o wycenę ustalonych wcześniej dekoracji. Ustal warunki i koszty dostawy, wysokość zaliczki i termin płatności.

Na spotkaniu poproś też o informację na temat organizacji pracy pracowni, ilości osób pracujących nad zamówieniami. Spytaj ile zamówień realizuje pracownia w weekend ślubny. Dowiesz się dzięki temu ile czasu florysta jest w stanie poświęcić na twoje zamówienie – z pewnością, ostatnią rzeczą jaką byś chciała, to trafić na linię produkcyjną wytwarzającą identyczne bukiety i kompozycje dla wszystkich par młodych 😉

Jeśli zdecydujesz się już na konkretną florystkę, spisz z nią umowę. Powinien się w niej znaleźć dokładny opis zamawianych kompozycji oraz ich ceny. Jeśli zostawiasz florystce wolną rękę w doborze odpowiednich gatunków kwiatów i nie ustalacie konkretnych cen, określcie nieprzekraczalny budżet. W umowie powinny zostać zawarte również informacje odnośnie dostawy i płatności. Umieszczenie tych wszystkich szczegółów w umowie pozwoli na uniknięcie nieporozumień i rozczarowań.

1 2 3 4 5 6

Tekst & foto: Magdalena Kieloch-Gąska/ www.sunflower.waw.pl