Jak w każdej sferze życia również we florystyce, a zwłaszcza ślubnej są sezonowe lub powracające trendy.  Peonia jest jednym z najpopularniejszych kwiatów ślubnych. Bez wątpienia moda na ten cudowny kwiat przyjdzie niedługo do Polski – może warto więc  przyjrzeć  Peonii  bliżej.

Piwonia jako jedna z najważniejszych roślin w Chinach przywędrowała do Europy w XIX wieku. Właśnie piwonia chińska  ( Paeonia lactiflora) oraz piwonia lekarska ( Paeonia officinalis)  są  najczęściej spotykanymi  odmianami  tych  roślin w  naszych ogrodach. Coraz częściej piwonia  jest również stosowana we florystyce.

Kwiaty powinno się ścinać, kiedy pąki są już w pełni wybarwione lub kiedy pierwsze płatki lekko się rozchylają. Zaraz po ścięciu najlepiej wieczorową porą po skośnym przycięciu łodygi, oraz usunięciu dolnych liści wstawiamy do zimnej wody. Dla przedłużenia trwałości można zastosować standardową odżywkę do kwiatów ciętch. Jeśli chcemy dłużej przechować piwonię w pąku najlepiej wstawić ją do zimnej wody około 5 °C.

Peonia w odróżneniu od róży jest niestety dostępna tylko sezonowo  od maja do lipca.  Pięknie komponuje się z różami, hortensją, tulipanami. Również bukiety skomponowane z różnych odmian peonii wyglądają okazale ze względu na duże zróżnicowanie  kształtów. Bardzo efektownie wygląda zastosowanie samych pąków pełnej  odmiany w bukietach. Nie wymaga dodatku zieleni cietej ponieważ ma przepiękne, obfite  liście, które  same nadają się na zieleń ciętą. Peonie nie wymagają dodatkowej oprawy  i są wprost idealnym ślubnym kwiatem na początku lata. Ogromna paleta barw oraz struktur pozwala na uzyskanie niesamowitych połączeń z innymi kwiatami. Pięknie prezentuje się w bukietach ślubnych oraz w  innych dekoracjach. Przepięknie oprócz bukietu ślubnego wyglądają pozostałe dekoracje. Piwonia oprócz wyglądu ma cudowny zapach i wspaniale prezentuje się  jako centralna dekoracja na stole.

Fotografie: bellaweddings-events.blogspot.com, shoponline2011.com, shoponline2011.com, cupcakeblog.blogspot.com, vermontdriedpeonies.com, designsbyhemingway.com, elizabethannedesigns.com, marthastewartweddings.com, www.aranzeria.com

Za: www.aranzeria.com