Jeśli planujecie wybrać na swoją datę zaślubin Wielkanoc to poniżej znajdziecie garść porad i szczyptę inspiracji, które przydadzą się podczas planowania wesela.

Pierwszą kwestią jest data. Najczęściej wybieramy Niedzielę Wielkanocną na swoje zaślubiny. Jest to pierwszy termin w kościele katolickim, w którym wolno nam brać ślub po okresie postu. Data ta jest dla branży ślubnej otwarciem sezonu ślubnego. Rzadziej Pary Młodej decydują się na ślub w Lany Poniedziałek, w którym częściej organizuje się poprawiny.

Wielkanoc bywa dla Par Młodych terminem „wygodnym”, a nawet „oszczędnym”. Jak jest na prawdę? Wyliczam plusy i minusy:

PLUSY – spora liczba gości ma wtedy wolne więc nie będzie problemów z ich przybyciem. Termin jeszcze nie jest na tyle oblegany, więc dostępność podwykonawców bywa bardzo korzystna. Pierwsze oznaki wiosny powodują też piękną atmosferę – łatwo też zadbać o nią, bo zmrok zapada dość szybko. Chociaż też zależy to od roku, w którym wypada Wielkanoc. Dodatkowo mamy sporo pięknych kwiatów do wyboru – a przede wszystkim ukochane przez panny młode tulipany.

Zatem na pierwszy rzut oka termin idealny. No ale nie jest tak do końca.

MINUSY – po pierwsze – może okazać się, że w terminach świątecznych podwykonawcy mają wyższe stawki (część podnosi je właśnie w okresie Wielkanocy i Świąt Bożego Narodzenia). A jeszcze inni – w ogóle nie przyjmują zleceń w tym czasie (ale to oczywiście nie jest regułą). Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, żeby wszystko załatwić przed świętami (wydruki, zamówienia, etc.). Wiele firm może mieć w tym okresie urlopy i trzeba bardzo pilnować wszystkich spraw. Dla samych gości też jest sporo minusów. Święta to czas rodzinny, a a na liście gości na pewno znajdą się nie tylko osoby z Waszej rodziny. Dlatego nie każdy chętnie będzie opuszczał swoje rodziny by bawić się na weselu. Kobiety mogą mieć problem z fryzjerem i makijażystką w ten dzień.

Dla pary młodej są jeszcze przewidziane dodatkowe koszty związane z okryciem wierzchnim (i odwiecznym dylematem co założyć na sukienkę, jaki płaszcz dla Pana Młodego, a jakie obuwie?).

Ale jeśli tylko nie boicie się minusów – spójrzcie jeszcze raz jakie macie korzyści organizacji ślubu w Wielkanoc.

A teraz obiecana garść inspiracji.

Po pierwsze ślub na Wielkanoc powinien oddawać ducha tego okresu – radość, początki wiosny, dłuższe i nierzadko pierwsze cieplejsze dni w roku. Powoli widać budzącą się przyrodę, zieleń, pąki na drzewach, świeże kwiaty… A z drugiej strony – szał wielkanocnych symboli. Jajka, kurczaki, zające pojawiają się w każdej przestrzeni. Warto wykorzystać to planując dekoracje na swoim weselu.

Idealnie sprawdzają się także wszystkie pastelowe odcienie kolorów – od kanarkowego poprzez róże, fiolety, zielenie, delikatne pomarańcze, brzoskwinie po wszelkie odcienie zieleni.

PARA MŁODA

Najważniejsze w planowaniu wizerunku Wielkanocnej Pary Młodej jest zaplanowanie cieplejszego odzienia. Wprawdzie będą Was grzać emocje, ale lepiej dmuchać na zimne i zawczasu zakupić odpowiednie płaszcze, niż w podróży poślubnej łykać aspirynę.

A to co dopełni Waszego wiosennego looku to kwiaty – dla Pań obowiązkowo stawiałabym na tulipany; wszak tak krótko możemy się z nich cieszyć. Dla Panów – w wersji pojedynczego kwiatu zdobiącego połacie marynarki.

2 3

PAPETERIA ŚLUBNA

Papeteria jest idealnym dopełnieniem dekoracji – powinna zatem współgrać z nimi. Dlatego powinno się dekoracje i papeterię traktować jako jeden wspólny element organizacji ślubu i wesela. Dlatego już na etapie wybierania zaproszeń powinniśmy wiedzieć jaką wersję, styl i kolor wybierzemy. Pamiętajcie, że planując zaproszenie gości na Wielkanocne wesele powinniśmy zacząć rozdawanie i wysyłkę na około 3 miesiące przed!

Można tutaj oczywiście inspirować się kolorystyką wiosenną z pastelami na czele, albo dodać świąteczny motyw. Poniżej przedstawiam  motywy…z kurami:

4

DEKORACJE

Planując dekorowanie lokalu warto wziąć pod uwagę zarówno jego styl jak i kolorystykę i dopasować to do wybranych kompozycji i motywów. I znowu zachęcam do wykorzystania tulipanów, jako ozdoby stołów i bufetów. Tulipany nie muszą być układane w kompozycje, wystarczy dla nich ciekawe naczynie i luźne ich w nim ułożenie. Sprawdzą się zarówno na stołach okrągłych (wtedy mogą być włożone np. do okrągłych szklanych kul), lub na stołach prostokątnych czy układanych w kwadraty (sprawdzą się tu naczynia prostokątne czy kwadratowe).

Wybór kolorystyki także może być różny – od połączeń typu ombre (odcienie od bieli, poprzez róż na fiolecie skończywszy), albo wybrany jeden kolor. Jeśli kolorystyka sali jest dość wyrazista – świetnie sprawdzą się białe tulipany. Przy salach jasnych, neutralnych można poszaleć i np. dać na każdym stole inny kolor tulipanów.

65

Warto wykorzystać w dekoracjach wszystkie wiosenno – świąteczne motywy. Niekoniecznie musicie wystroić całą salę w jajkach – może to być delikatny akcent jak np. jajko pełniące rolę winietki i prezenciku dla gości.

87

Oprócz jajek i kurczaków może w Waszych dekoracjach pojawić się także świąteczny zajączek:

9

Jeśli szukacie oryginalnych sposobów dekorowania stołów – możecie wykorzystać pomysł z mini bukiecikami włożonymi do naczynia na jajko. Ciekawie wyglądają także ułożone na paterze świeczki – jajka lub mini kompozycje z tulipanów w małych filiżankach, dzbanuszkach:

10

Kolorystyka wesela wielkanocnego – oprócz pastelowych zieleni, brzoskwini czy różu świetnie wygląda także błękit:

1211

 

TORT I SŁODKOŚCI

Tort czy śmietanowy czy marcepanowy – powinien nawiązywać delikatnie do motywu przewodniego. Może być prosty, biały udekorowany np. świeżymi kwiatami albo motywami świątecznymi.

A na stole ze słodkościami powinny pojawić się np. baby wielkanoce, mazurki i inne świąteczne wypieki.

13

SESJE ŚLUBNE

Spójność ślubu i wesela stylizowanego powinna być widoczna także podczas sesji – narzeczeńskiej i poślubnej. Możecie delikatnie zaznaczyć wiosenne motywy, a nawet wpleść świąteczne elementy.

1514

 

Z pozdrowieniami,

Maria Zając

konsultantka ślubna Perfect Moments

 

ŹRÓDŁA:

http://alchemyhourdesigns.wordpress.com/

http://www.weddingchicks.com/2012/11/20/creative-washigton-wedding/

http://www.etsy.com/listing/112843449/country-chic-save-the-date-chicken-farm?category=weddings.paper-goods.save-the-dates

Fowl Play – Chicken Wedding Invite Design

http://www.frostedpetticoatblog.com/2012/12/scones-chicken.html

http://www.brides.com/wedding-ideas/real-weddings/2011/10/new-york-real-wedding-laurel-sam-rustic-farm-wedding#slide=1

http://www.ericgraf.com/louisville-wedding-photography/farm-weddings-kentucky-shotgun-bride/

http://www.stylemepretty.com/gallery/picture/903911

http://www.stylemepretty.com/gallery/photo/355252

Portia & Blair Get Wed

http://www.stylemepretty.com/gallery/picture/413606

http://www.stylemepretty.com/gallery/picture/413577

http://www.inspiredbride.net/2011/04/07/inspiration-board-flights-of-fancy/

http://pinterest.com/pin/454441418619100532/

http://dahlias-day.blogspot.com/2011_04_01_archive.html

>Cheap Easter Wedding Ideas
>Cheap Easter Wedding Ideas

http://www.belleamour.co.uk/category/inspiration-boards/

http://chelsi-max.tumblr.com/

http://pinterest.com/pin/492370171731151185/

http://blog.weddingstar.com/easter-wedding-theme/

http://apaperproposal.com/2011-8-8

http://www.bespoke-bride.com/tag/easter/

http://www.mrs2be.ie/inspiration-ideas/inspiration-boards/easter-wedding-inspiration/

http://www.whattopin.us/topic/weddings/?id=422575

http://dirkvanderwerffphotography.blogspot.com/2011/04/crathorne-hall-wedding-bride-yorkshire.html

http://www.mrspollyrogers.com/2013/02/pollys-picks-my-favorite-spring-tips-tricks-tutorials/

http://www.weddingphotousa.com/wedding_articles/easter-wedding-theme-ideas.htm

http://thepapermulberry.blogspot.com/

http://www.squidoo.com/easter-wedding

http://www.marthastewart.com/337342/last-minute-easter-ideas/@center/276968/easter#/273248

http://brideindream.wordpress.com/2012/04/09/happy-easter-wedding-inspirations/

http://brideindream.wordpress.com/2012/04/09/happy-easter-wedding-inspirations/

http://www.midwestliving.com/homes/entertaining/spring-centerpieces/?sssdmh=dm17.514169&esrc=nwlmb031611&email=2656817075#page=17

http://www.cranberryblueweddings.co.uk/blog_article.php?news_id=93

http://itswrittenonthewalls.blogspot.com/2012/02/spring-easter-decor-fun-crafts-for-kids.html

http://diy.weddingbee.com/topic/super-cheap-apothecary-jars#axzz2MgKbI7BQ

http://www.lovemydress.net/blog/2012/09/david-fielden-the-kooples-great-gatsby-london-wedding.html

http://beautiful-bridal.blogspot.com/2013/02/tulip-wedding-centerpieces.html

http://honeybuy.blogspot.com/

http://black-tide-181.blogspot.com/

http://www.perfect-wedding-day.com/cheap-wedding-centerpieces.html

http://thebridesdiary.blogspot.com/2010/04/tulip-wedding-bouquets.html

Rustic Wedding At Estate at Moraine Farm: Leslie + Jon

http://www.elizabethannedesigns.com/blog/2012/04/05/modern-yellow-white-wedding/

Fly Away Bride

http://www.borrowedandblue.com/napa/weddings/jennifer-bryan

http://www.clickweddingideas.com/tulip-wedding-flower-decorations.html/white-tulip-centerpiece-decorations

http://www.elizabethannedesigns.com/blog/2012/05/08/white-gold-silver-elegant-country-club-wedding/

http://imgfave.com/search/wedding/page:38

http://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=A0PDoX2bfW5Phz8AWseJzbkF;_ylu=X3oDMTBlMTQ4cGxyBHNlYwNzcgRzbGsDaW1n?back=http%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fsearch%2Fimages%3Fp%3Dbridesmaid%2Btulip%2Bbouquet%26_adv_prop%3Dimage%26va%3Dbridesmaid%2Btulip%2Bbouquet%26fr%3Dyfp-t-701-s%26tab%3Dorganic%26ri%3D48&w=588&h=900&imgurl=www.silkweddingdesigns.com%2Fmedia%2Fcatalog%2Fproduct%2Fcache%2F1%2Fimage%2F5e06319eda06f020e43594a9c230972d%2FI%2Fv%2FIvory_Tulips_Bridal_Posy_Bouquet_3M.jpg&rurl=http%3A%2F%2Fwww.silkweddingdesigns.com%2Fcatalog%2Fproduct%2Fgallery%2Fimage%2F3428%2Fid%2F1330%2F&size=37.1+KB&name=Ivory+Tulip+Bridal+Posy+Bouquet+-+Wedding+Bouquets+-+Silk+%26amp%3B+Artificial+.&p=bridesmaid+tulip+bouquet&oid=06698cd0c43d0c66f198455640e94d77&fr2=&fr=yfp-t-701-s&tt=Ivory%2BTulip%2BBridal%2BPosy%2BBouquet%2B-%2BWedding%2BBouquets%2B-%2BSilk%2B%2526amp%253B%2BArtificial%2B.&b=31&ni=112&no=48&tab=organic&ts=&sigr=12d4n2r45&sigb=14km1amag&sigi=14bu9f5o3&.crumb=5iu/I44LCPO

http://www.artoflove.com/

http://www.youandyourwedding.co.uk/planning/trends/gorgeous-inspiration-from-real-brides-bouquets/1597-7.html#historysub

http://lovelyweddingday.com/2013/01/24/purple_tulip_boutonniere/

http://www.stylemepretty.com/gallery/search/picture/252945?s=tulips&pos=19