Wesele jest dla większości par najważniejszym i największym wydarzeniem rodzinnym, początkującym nowy etap w życiu obu rodzin. To okazja do bliższego poznania się krewnych i przyjaciół Pani i Pana młodego, wspólnego świętowania i zabawy do świtu. Ale czy cała zabawa musi odbywać się w tradycyjnym stylu? Jesteście młodzi, macie dużo energii i tradycyjne podejście do wesela Was nie interesuje? Fascynuje Was epoka wiktoriańska, ale jednocześnie jesteście fanami fantastyki i science fiction? A może ciągnie Was do gotyku i nieco mroczniejszych klimatów? Wszystko to znajdziecie w szalonym i niesamowitym stylu Steampunk!

CZYM JEST STEAMPUNK???

Brzmi ciekawie ale nie wiesz z czym to się je? Już wyjaśniam. Steampunk to odmiana fantastyki naukowej, której akcja przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej. Styl ten nawiązuje do twórczości Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Marka Twaina. Chyba najbardziej znane filmowe przedstawienia tego niezwykłego stylu to m.in.: „Bardzo dziki zachód” (Wild Wild West), „Powrót do przyszłości III” (Back to the Future „W 80 dni dookoła świata” (Around the World In 80 Days).
No dobrze wszystko już wiecie, ale jak wkomponować tak szalony styl w doniosłość i wyjątkowość ceremonii zaślubin oraz wesele? Czy nie zagubi się gdzieś w tym wszystkim główny cel rodzinnego spotkania? Niekoniecznie. Wystarczy że w tym szczególnym dniu Steampunk będzie jedynie motywem przewodnim. Oto kilka przykładów gdzie ów motyw może się pojawić.

1.Suknia Panny Młodej oraz strój Pana Młodego

Jeśli chodzi o suknie Panny Młodej głównymi elementami są tutaj gorset i obfite spódnice. Kolory właściwie dowolne. Dużo dają w tej stylizacji dodatki tj. nakrycia głowy, wiktoriańskie parasolki, koronkowe rękawiczki oraz biżuteria. Męski strój w stylu Steampunk charakteryzują główne elementy stroju epoki wiktoriańskiej. Konieczny jest zatem tutaj frak lub surdut, kamizelka, elegancka muszka, podwójny fular lub musznik. Jako nakrycie głowy panowie mają tutaj do wyboru melonik oraz cylinder. Steampunkowego charakteru nadają dodatki tj. gogle, okrągłe okulary, zegarki kieszonkowe, skórzane rękawiczki, elementy z widocznym mechanizmem np. koła zębate.

2.Stylizacja tortu weselnego

Na torcie weselnym w stylu Steampunk muszą pojawić się elementy maszyn w połączeniu z kolorami metali tj. miedź, stal, ewentualnie z elementami koronkowymi.

3.Dekoracje i ślubna papeteria

Tak jak wcześniej głównymi elementami wystroju są motywy mechanizmów, metaliczne kolory, koronki, szkło, motywy kluczy czy zegarków, stare maszyny i urządzenia (np. maszyny do pisania, szycia, telegrafy, fonograf, stare telefony, analogowe aparaty fotograficzne,  itp.).

Jeśli macie odwagę, nic was nie ogranicza możecie zaszaleć i stworzyć wręcz filmową charakteryzację i scenografię. Tym samym przenieść swoich gości w niesamowity świat epoki pary i wiktoriańskiej elegancji.
Jeśli wolicie bardziej subtelne i delikatne podejście nic nie stoi na przeszkodzie. Kółka zębate na winietkach i zaproszeniach, frak i piękna suknia z gorsetem oraz delikatny biały tort z metalicznymi elementami będą równie niezwykłe i na pewno zapadną w pamięć wszystkim gościom.
Nie bójcie się stworzyć czegoś wyjątkowego i bawcie się świetnie!

Agnieszka Starosta i Bartosz Michalak
konsultanci ślubni Perfect Moments
www.perfectmoments.pl

fot: www.thelunaticandtheswan.blogspot.com, www.clockworkcouture.com, www.offbeatbride.com, www.boilerroomnews.com, www.aliceinweddingland.co.uk, www.daveandsu.com, www.pilsterphotography.blogspot.com, www.ruffledblog.com, www.iamstaggered.com, www.royalsteamline.com, www.technabob.com, www.daily-steampunk.com, www.cakecentral.com, www.buildersstudio.deviantart.com, www.thesteampunkempire.com, www.poptasticbride.com, www.theeburycollection.com, custompartyplace.blogspot.com, greenweddingshoes.com