Znalezienie odpowiedniego fotografa ślubnego jest trudnym zadaniem. Przedstawiamy kilka podstawowych pytań, jakie musicie zadać, zanim podejmiecie decyzję, że ta osoba będzie uwieczniać to szczególne wydarzenie.

* Jaki jest styl fotografa? – np. tradycyjny, reportażowy, artystyczny czy może mix. Wiedząc, jaki styl Wam się podoba znacznie zawęzicie pole poszukiwań.

* Ile ślubów studio/fotograf obsługuje rocznie?

* Jeśli wybieracie studio, zorientujcie się, która osoba będzie fotografowała Wasz ślub – poproście o przykładowe zdjęcia przez nią wykonane, żeby się upewnić, że ten styl Wam odpowiada.

* W jakiej formie otrzymacie swoje zdjęcia do pierwszej selekcji – cyfrowej czy drukowanej – jeśli cyfrowej – jak będą dostarczone – online czy na dysku?

* Jeśli zdjęcie będą udostępnione online, czy rodzina i znajomi będą mieli do nich dostęp – czy będzie możliwość zamówienia odbitek przez internet?

* Co zawiera pakiet? Oznacza to ostateczna liczbę zdjęć w albumie, styl albumu, rozmiary zdjęć, album dla rodziców, czy istnieje opcja sesji narzeczeńskiej itp

* Ile godzin fotografowania przewiduje oferta?

* Jakie są warunki płatności (zaliczka itp)

* Kto pokrywa koszty dodatkowe (dojazd, hotel, posiłek, itp)?

* Czy będzie jeden fotograf czy więcej i czy będzie to związane z dodatkowymi kosztami?

* Jaka jest forma zabezpieczenia, jeśli wystąpią nieoczekiwane okoliczności (np choroba fotografa – czy jest możliwość zastępstwa, kto będzie zastępował, itp)

* W przypadku awarii sprzętu fotograficznego – czy fotograf ma sprzęt zapasowy lub możliwość jego szybkiej wymiany?

* W jakim czasie po weselu/sesji będzie możliwość obejrzenia zdjęć?

* Po obejrzeniu i wstępnej selekcji zdjęć ile czeka się na gotowy album?

* Jaki jest koszt reprintów?

* Czy jest jakiś rabat przy zamówieniu większej ilości zdjęć (np. dla znajomych)?

Pamiętajcie, żeby obejrzeć prace fotografa, zanim podejmiecie decyzję – większość z nich ma gotowe portfolia z wybranymi zdjęciami, ale zawsze warto poprosić o dodatkowe prace. Jakie wrażenia odnosicie, oglądając zdjęcia – na pewno zauważycie, czy potrafią uchwycić nastrój, romantyzm chwili, humor i atmosferę dobrej zabawy. Trzeba zwrócić baczną uwagę na to, jaką osobą jest sam fotografujący, czy czujecie się przy nim swobodnie i komfortowo – będzie Wam towarzyszył przez wiele godzin, musicie czuć się dobrze w jego obecności. Czy widać na pierwszy rzut oka, że praca sprawia mu przyjemność, czy mówi o swoich zdjęciach z zaangażowaniem czy odnosi się wrażenie, że to dla niego rutyna i kolejne zamówienie, w które nie wkłada serca? Czy ma pomysł na Waszą sesję, czy mowi o tym z przekonaniem?

Zapiszcie sobie listę wszystkich spraw, o które będziecie pytać oraz dokładnie sprecyzujcie swoje wymagania i gusta.

Fotografia: www.featherandstone.com.au