Polskie motywy ludowe coraz częściej wykorzystywane są przez naszych projektantów zaproszeń czy dekoracji ślubnych, np. pokazywały to już projektantki z „Projekt ŚLUB”, kiedy piękne ludowe wycinanki zagościły na folkowej ślubnej papeterii ich klientów.

Fot. Projekt ŚLUB

Jednak dużym zaskoczeniem było dla nas odnalezienie polskich śladów na blogach zagranicznych. Oh Happy Day pokazał projekt DIY, w którym podaje instrukcje wykonania naszego starego, dobrego pająka łowickiego.

Fot. ohhappyday.com

Jeśli czujecie się na siłach, macie w domu nadwyżkę bibuły i słomek to serdecznie polecamy wykonanie takiego pająka. W wersji jednokolorowej czy po prostu białej będzie piękną ozdobą sali weselnej. Tutaj krótki instruktaż:

Elementy pająka w tym wypadku to rurki, papierowe gwiazdki i kwiaty z bibuły.

Metalowa obręcz, która jest głównym elementem łączącym konstrukcję zostaje owinięta bibułą.

Jeśli nie macie słomek czy rurek, można je po prostu zrobić samodzielnie  – nawijając kawałki papieru na ołówek i sklejając krawędzie.

Gwiazdki to wycięte kółeczka papierowe ponacinane od zewnętrznej krawędzi.

Kwiaty to nic innego jak kawałki bibuły zwinięte w rulonik, zgięte na pół i związane w miejscu zgięcia, połączone następnie w kępki.

Teraz największe wyzwanie – nawlekanie słomek i gwiazdek na nitkę.

Powstałe w ten sposób łańcuchy równej długości  przywiązuje się do obręczy w liczbie ok 7-8 sztuk. Następnie łączy się je od góry i wiesza u sufitu. Do samej obręczy dopina się bibułkowe kwiaty oraz kolejne łańcuchy tak, by zwisały swobodnie łukami, zamykając całą kompozycję.

Fot. ohhappyday.com

Dla inspiracji popatrzcie jeszcze na mistrzowskie wykonanie tradycyjnych łowickich pająków:

Fot. folkstar.pl