Są dwie szkoły jeśli chodzi o wybór zapachu ślubnych perfum. Pierwsza mówi, że powinnaś trzymać się zapachu, który bardzo lubi pan młody, który kupił dla Ciebie w prezencie i który obojgu Wam przypomina o czymś szczególnym, jak pierwsza randka czy dzień zaręczyn. Wg drugiej – dzień ślubu to pierwszy dzień Waszego wspólnego życia i powinnaś mieć na sobie nowy zapach, który będzie Wam o tym dniu przypominał.

Jak najlepiej wybrać nowy zapach?

Po pierwsze zależy to od charakteru imprezy – jeśli ma być kobieco i romantycznie z mnóstwem bukietów, powinnaś wybrać zapach kwiatowy. Następnie pomyśl jak określony zapach działa na Ciebie – specjaliści od armomatów uważają, że różne nuty zapachu powodują u nas różne nastroje. Jaśmin i inne kwiaty białe relaksują, lawenda uspokaja, a nuty cytrusowe obniżają poziom hormonów stresu.

Mając to na uwadze odwiedź swoją ulubioną perfumerię – pamiętaj jednak, że nie powinnaś testować więcej niż trzech zapachów jednocześnie, ponieważ Twój zmysł węchu zacznie Cię zwodzić. Spryskaj  oba nadgarstki oraz zgięcie nad przedramieniem, odczekaj 30 minut, wdychając zapach w różnych odstępach czasu. Niezmiernie ważne jest wypróbowanie perfum na sobie – zapachy pachną różnie na różnych osobach, a także na papierku testowym.

Jeśli udało Ci się wybrać zapytaj ukochanego, czy zapach mu się podoba. Powinnaś także tak dobrać zapach, by współgrał on z zapachem używanym przez pana młodego – powinny one pochodzić z jednej rodziny, gdzie jedna nuta nie dominuje nad drugą, ale naturalnie się komponuje.

Tak jak w muzyce – perfumy składają się z trzech grup nut, które harmonizują ze sobą, tworząc zapach. Nuta wysoka ma największy wpływ na pierwsze wrażenie na naszych zmysłach – tych nut używa się do sprzedaży perfum, są bardzo intensywne, ale szybko ulatują. Nuta średnia zaczyna być odczuwalna, kiedy nuta wysoka ustępuje i to ona tworzy główny zapach perfum. Nuta niska pojawia się na końcu, po około 30 minutach i to ona decyduje o głębi i trwałości zapachu. Dlatego właśnie powinniśmy odczekać pół godziny, zanim rzeczywiście wybierzemy zapach, ponieważ często nuta niska nie jest już tak przyjemna jak pierwsze dwie  i możemy być nieco zawiedzione efektem końcowym.

Pamiętajmy o trzymaniu perfum z dala od źródła światła i ciepła – najlepiej zachować oryginalne pudełko. Nie polecamy też przelewania perfum do innych flakonów, ponieważ może to osłabić ich moc i nieoczekiwanie zmienić zapach.

Jak aplikować perfumy?

Jeśli to możliwe, zrób to w kilku etapach. Po kąpieli, nanieś ulubiony balsam nawilżający, a następnie spryskaj zapachem punkty, w których wyczuwamy puls (nadgarstki, zgięcia łokcia i kolana,  szyja i za uszami), ponieważ to najcieplejsze miejsca Twojego ciała, co sprawia, że zapach lepiej się uwalnia. Kolana spryskujemy, ponieważ perfumy, tak jak ciepłe powietrze uwalniają się w kierunku do góry, co potęguje efekt. Dodatkowo możesz spryskać welon, by utworzyć delikatną chmurkę zapachu, ale przedtem upewnij się, że go nie poplamisz. Warto też spryskać dłonie – kiedy będziesz ruszać rękami, zapach także będzie się uwalniał do góry. Pamiętaj również,  jeśli masz suchą skórę, zapach będzie ulatniał się szybciej, więc powinnaś mieć ze sobą mały flakonik, by aplikować perfumy w ciągu całego dnia. Natomiast posiadaczki cery tłustej niech mają na uwadze, że zapach na ich skórze będzie pachniał znacznie intensywniej, dlatego powinny aplikować go w sposób bardziej umiarkowany.

Fotografie: www.youmeandlove.com, inthebloghouse.com, inthebloghouse.com, tips.become.com, weddingbee.com, www.flickr.com, www.littlemisswedding.co.uk